Rekuperace

Jak funguje rekuperace?

Současná legislativa klade důraz na nízkou energetickou náročnost novostaveb. S tím samozřejmě souvisí i těsnost schránek budov a zamezení vzniku tepelných ztrát. Tento požadavek však nejde ruku v ruce s přirozeným větráním tak, jak byli lidé dříve zvyklí u starších domů, ať už aktivním větráním okny a nebo přirozenou výměnou vzduchu díky netěsnostem.

Rekuperace zajišťuje u novostaveb kontinuální výměnu starého vzduchu uvnitř budovy za čerstvý a čistý vzduch zvenku, zároveň předává teplo čerstvému vzduchu ze vzduchu uvnitř, čímž šetří energii potřebnou pro vytápění budovy (a obráceně v létě vzduch ochlazuje). Jde tedy o tepelnou optimalizaci, díky filtrům uvnitř rekuperace doplněnou o čištění vzduchu od prachu, hmyzu, pylů a alergenů.

I díky zavřeným oknům si tak můžete v domě užívat stále čerstvý a čistý vzduch o optimální vlhkosti – tím zabráníte rosení oken a vzniku plísní uvnitř budovy.

Námi dodávané rekuperační jednotky lze volitelně doplnit i o funkci aktivního chlazení, kdy je jednotka doplněna o chladící modul napojený na venkovní klimatizační jednotku, která je součástí modulu.

Proč si do novostavby pořídit rekuperaci?

Minimalizace tepelných ztrát

U novostaveb v nízkoenergetickém nebo pasivním standardu bez rekuperace již není možné dosáhnout požadované výše tepelných ztrát a tedy ani získat stavební povolení.

Šetříte za vytápění

Díky funkci předávaní tepla z odpadního do čerstvého vzduchu optimalizujete své náklady na vytápění budovy.

Optimální klima

V budově je stále optimální klima – kvalita vzduchu, teplota, vlhkost. Vzduch uvnitř budovy zbavíte prachu, pylů, hmyzu, zápachu, alergenů a nadbytečné nebo naopak příliš nízké vlhkosti.

Snížená hlučnost

Nemusíte větrat otevřenými okny – užijete si ticho a klid uvnitř budovy.

Ušetříte za klimatizaci

Díky přídavnému chladícímu modulu můžete rekuperaci využívat k chlazení budovy, nemusí tedy pořizovat klimatizaci a pro distribuci ochlazeného vzduchu využijete již hotové rekuperační rozvody.

Ušetříte s dotací

Z dotačního titulu Nová zelená úsporám můžete na pořízení rekuperace získat dotaci až do výše 100 000 Kč (novostavba nebo revitalizace stávající budovy).

O vše se postaráme

Kompletní prováděcí dokumentace

Naše společnost se postará o kompletní prováděcí dokumentaci dokumentaci vytvořenou na míru Vaší budově, instalaci rozvodů uvnitř budovy v průběhu stavby, i o následnou instalaci a správné nastavení funkcí rekuperační jednotky pro její optimální chod.

Prováděcí dokumentace je nezbytná pro správné nacenění instalace a v neposlední řade pro optimální instalaci rekuperačních rozvodů a samotné jednotky. Cena prováděcí dokumentace je cca 10.000,- Kč.

Postup realizace

1. Obraťte se na nás

Můžete telefonicky, e-mailem nebo kontaktním formulářem.

2. Schůzka s technikem

Náš obchodně-technický specialista si s Vámi dohodne termín schůzky a projde s Vámi projektovou dokumentaci k Vaší novostavbě nebo revitalizaci stávající budovy.

3. Vypracování nabídky

Na základě poznatků ze schůzky a projektové dokumentace Vám vypracujeme individuální cenovou nabídku.

4. Podpis smlouvy a zálohová faktura

Po odsouhlasení cenové nabídky následuje podpis smlouvy a úhrada zálohové faktury.

5. Vypracování projektové dokumentace

Vypracujeme Vám projektovou dokumentaci pro správné umístění a dimenzi rozvodů rekuperace v jednotlivých místnostech, a dále pro správnou dimenzi a funkci rekuperační jednotky.

6. Montáž rozvodů a následná montáž samotné rekuperační jednotky

Naši montážní technici provedou montáž rekuperační jednotky, připojení ke zdroji elektrické energie, připojení k otvorům pro čerstvý a odpadní vzduch a systém zaregulují na míru potřebám Vašeho domu.

7. Vypracování podkladů žádost o dotaci NZÚ

Vytvoříme odborný posudek, připojíme projektovou dokumentaci viz. bod č. 5 a podáme za Vás žádost o dotaci NZÚ.

8. Obdržení dotace

Po montáži zašleme veškerou dokumentaci na Státní fond životního prostředí a Vám bude proplacena dotace na účet (délka procesu závisí na vytíženosti daného úřadu).

Ušetřete s dotací!

Jaké jsou podmínky pro získání dotace na rekuperaci?

Nová zelená úsporám je dotační program Ministerstva životního prostředí České republiky. Jeho cílem je podpořit úspory energie a využití obnovitelných zdrojů v bytových a rodinných domech. Zvažujete-li pořízení rekuperace, může státní dotace významně snížit vaši vstupní investici až o polovinu. S cílem snížit energetickou náročnost budov stát poskytuje dotace na centrální i decentrální systému řízeného větrání.

O dotaci mohou žádat vlastníci stávajících rodinných domů, řadově uspořádaných vymezených bytových jednotek (tzv. řadové domky) a příspěvkové organizace zřízené územními samosprávnými celky.

Vypracování podkladů pro získání dotace nechte na nás, o vše se postaráme.

Výše dotací pro oba typy systému řízeného větrání

Typ zdrojeVýše podpory
[Kč/dům]
Centrální systém řízeného větrání se ZZT100.000,-
Decentrální systém řízeného větrání se ZZT75.000,-

Je Vaše prasátko po zimě pohublé?

Žádný problém! Náš obchodní partner, Moravské hypoteční centrum s.r.o, s licencí od ČNB Vám zajistí bankovní i nebankovní financování Vašeho projektu. Více informací zde →

Námi dodávané a instalované rekuperační jednotky

Brink

Přední světový výrobce systému větrání s rekuperací Brink Climate Systems má mnohaleté zkušenosti s vývojem, výrobou, návrhem a provozem rezidenční vzduchotechniky s rekuperací tepla.

Vysoce kvalitní větrací jednotky BRINK přináší zdravé, komfortní a úsporné větrání díky filtraci přiváděného venkovního vzduchu.

Zároveň omezují vysoušení vzduchu v zimních měsících a aktivně zvlhčují vzduch, umožňují také vytápění a chlazení přes systém centrální rekuperace.

Energeticky úsporné větrání
Rekuperační jednotka BRINK Flair spotřebovává méně energie než podobné výrobky na trhu. Měření ukazují, že spotřeba energie je o více než 10 procent nižší, než spotřeba současných nejúčinnějších jednotek na trhu. Vyznačuje se vysokou účinností zpětného zisku tepla a zároveň nízkou spotřebou ventilátorů. Automatická regulace zajišťuje optimální provoz za jakýchkoli podmínek, během všech ročních období a tím jednotka pracuje energeticky nejefektivněji.

Velmi tichý provoz
Jednotka BRINK Flair je při provozu velmi tichá a plní stále se zvyšující požadavky na omezení hlučnosti. Úsporné ventilátory jednotky jsou aerodynamicky optimalizovány a obsahují difuzor, který usměrňuje proudění vzduchu a minimalizuje nízkofrekvenční zvuky. Ventilátory jsou tak výrazně účinnější a tišší.

Snadné ovládání a moderní komunikace
Přehledný dotykový displej nabízí snadné možnosti ovládání a nastavení, poté si již automatická regulace jednotek BRINK Flair sama nastaví ventilátory do požadovaného rovnotlakého režimu.

Rekuperační jednotka je dobře připravena pro moderní komunikaci a nabízí různé možnosti propojení s vnějším světem – BrinkHome – online ovládání prostřednictvím aplikace nebo webového portálu, internet, Modbus – zajišťuje snadné spojení se systémem správy budovy, RF – bezdrátové ovládání.

Plně automatický bypass a inteligentní ochrana proti zamrzání
Automatická bypass klapka se sama otevírá a zavírá dle venkovní i vnitřní teploty tak, aby zamezila přehřívání v horkých letních dnech.

Úsporný ochranný předehřev zajišťuje, že i v mrazivých dnech jednotka pracuje v rovnotlakém režimu s nejvyšší účinností zpětného zisku tepla. Předehřev je řízen plynule automaticky, čímž minimalizuje provozní náklady.

Dvouzónová regulace BRINK
Třícestný ventil BRINK větrá dům jako celek nebo jednotlivé zóny dle potřeby. Nabízí možnost rozdělit dům z pohledu větrání na denní/noční zónu a regulovat ta větrání podle časového programu nebo koncentrace CO2.

Zehnder

Z malé rodinné firmy ve Švýcarsku vyrostl Zehnder v předního mezinárodního poskytovatele řešení pro zdravé a komfortní vnitřní klima.

Vysoká kvalita výrobků a systémů Zehnder je ceněna a těší se velké důvěře.

Zehnder ComfoAir je základem nové generace větracích jednotek, které jsou ještě účinnější, tišší a inteligentnější. Nejmodernější design v kombinaci s inteligentní technologií činí z jednotky Zehnder ComfoAir to nejlepší na trhu. Díky mnoha inovacím lze dosáhnout maximálního snížení hlučnosti, ještě účinnější rekuperace tepla a mimořádně nízké spotřeby energie. Jednotka Zehnder ComfoAir přináší nejvyšší komfort pro optimální vnitřní klima při maximální energetické účinnosti.

Energetická účinnost a spotřeba energie
Jednotka Zehnder ComfoAir má vyšší účinnost zpětného získávání tepla (až 90%) a nižší spotřebu elektrické energie díky unikátnímu výměníku tepla ve tvaru diamantu s mimořádně velkou předávací plochou a nižšími tlakovými ztrátami.

Tichý provoz
Tišší a energeticky úspornější provoz zajišťuje nová technologie ventilátorů s rotorem RadiCal, spirálovým pláštěm a předsazenými usměrňovacími mřížkami. Tím je zaručen nejen velmi tichý provoz, optimální proudění vzduchu, optimální proudění vzduchu, ale také obzvlášť nízká spotřeba elektrické energie.

Jednoduché ovládání
Jednotka Zehnder ComfoAir má uživatelsky snadné ovládání pomocí jednoduchého displeje s ikonami, přes plně automatické ovládání po praktickou aplikaci ComfoControl pro mobil nebo tablet.

100% bypass a inteligentní předhřívání venkovního vzduchu
V letním období může být v obydlí horko, v tomto případě napomáhá „volnému chlazení” vnitřní obtok větrací jednotky. Díky optimální teplotě přiváděného vzduchu pomocí 100% bypassu s inteligentním řízením rekuperace tepla je zajištěn vyšší komfort vnitřního klima.

Elektrický předehřívací registr zajišťuje rovnotlaký provoz větrací jednotky i při teplotách pod bodem mrazu pro optimální energetickou účinnost.

Komfortní teplota
Inteligentní řízení Zehnder ComfoAir vyrovnává teplotu přiváděného vzduchu podle aktuálních potřeb uživatelů. Optimální teplotou vzduchu díky technologii větrací jednotky Zehnder přispívá ke komfortnímu vnitřnímu klima.

Lokální rekuperační jednotka BRINK Air 70

Optimální větrání pro samostatné místnosti

Air 70 je dokonalým řešením, které spojuje všechny vlastnosti pro větrání s rekuperací tepla do jednoho kompaktním celku. Jedná se o velmi tiché decentrální zařízení. Nejsou nutné žádné vzduchovody. Tím je Air 70 obzvláště vhodné pro větrání samostatných prostorů. Zařízení může být kompletně instalováno na vnější stěně a jeho vlastnosti jej činí obzvláště vhodným jak pro rekonstruované, tak i zcela nové nemovitosti. Vnitřní mřížka lokální rekuperace BRINK Air 70 je dodávána v bílé barvě a její povrch, je možné upravit v barvě stěny běžným interiérovým nátěrem. Vnější mřížka je dodávána v provedení nerez a bílé barvě.

  • Rovnotlaké větrání, současně přivádí a odvádí vzduch
  • Vysoký vzduchový výkon až 70m³/h
  • Nejtišší dostupná lokální větrací jednotka
  • Vysoká účinnost zpětného zisku tepla (EN13141-8 2015)
  • Vysoká energetická účinnost
  • 100% Bypass, ochranný předehřev – funkčnost za jakýchkoli povětrnostních podmínek
  • Vzhled jednotky neruší interiér

Zařízení jsou dodávána v provedení Standard a Plus:

  • Standard – snadné ovládání dotykovými tlačítky, 5 LED diod
  • Plus – další volitelné příslušenství jako je dodatečné připojení pro senzor CO2, čidlo vlhkosti, E-Bus, Modbus, bezdrátové ovládání BrinkHome a logický vstup pro nadřazenou regulaci.

Systém potrubí Ubbink Air Excellent

Systém Ubbink Air Excellent představuje komplexní řešení vzduchotechnických rozvodů pro rekuperace, sestavený z tepelně a zvukově izolovaných rozvodů potrubí, rozdělovačů, distribučních boxů, tvarovek, vyústků, tlumičů hluku a dalších komponent.

Je vyroben s antibakteriální a antistatickou úpravou, umožňuje následnou inspekci a čištění, splňuje všechny hygienické normy a předpisy a je certifikován v TÜV SÜD.

Na základě Vámi dodaných podkladů vytvoříme projektovou dokumentaci pro instalaci nejen správné rekuperační jednotky, ale i dimenzi a umístění vzduchotechnických rozvodů.

Máte zájem o bezplatnou konzultaci?

Stačí vyplnit následující formulář

Rekuperace

Budeme rádi, pokud nám rovnou zašlete plány, půdorys nebo kompletní projekt domu. Pro realizaci nabídky rekuperace je to nezbytné a ušetříte tak sami sobě čas.

Dotace: Nová zelená úsporám
Poptat online