Rekuperace

Jak funguje rekuperace?

Současná legislativa klade důraz na nízkou energetickou náročnost novostaveb. S tím samozřejmě souvisí i těsnost schránek budov a zamezení vzniku tepelných ztrát. Tento požadavek však nejde ruku v ruce s přirozeným větráním tak, jak byli lidé dříve zvyklí u starších domů, ať už aktivním větráním okny a nebo přirozenou výměnou vzduchu díky netěsnostem.

Rekuperace zajišťuje u novostaveb kontinuální výměnu starého vzduchu uvnitř budovy za čerstvý a čistý vzduch zvenku, zároveň předává teplo čerstvému vzduchu ze vzduchu uvnitř, čímž šetří energii potřebnou pro vytápění budovy (a obráceně v létě vzduch ochlazuje). Jde tedy o tepelnou optimalizaci, díky filtrům uvnitř rekuperace doplněnou o čištění vzduchu od prachu, hmyzu, pylů a alergenů.

I díky zavřeným oknům si tak můžete v domě užívat stále čerstvý a čistý vzduch o optimální vlhkosti – tím zabráníte rosení oken a vzniku plísní uvnitř budovy.

Námi dodávané rekuperační jednotky lze volitelně doplnit i o funkci aktivního chlazení, kdy je jednotka doplněna o chladící modul napojený na venkovní klimatizační jednotku, která je součástí modulu.

Proč si do novostavby pořídit rekuperaci?

Minimalizace tepelných ztrát

U novostaveb v nízkoenergetickém nebo pasivním standardu bez rekuperace již není možné dosáhnout požadované výše tepelných ztrát a tedy ani získat stavební povolení.

Šetříte za vytápění

Díky funkci předávaní tepla z odpadního do čerstvého vzduchu optimalizujete své náklady na vytápění budovy.

Optimální klima

V budově je stále optimální klima – kvalita vzduchu, teplota, vlhkost. Vzduch uvnitř budovy zbavíte prachu, pylů, hmyzu, zápachu, alergenů a nadbytečné nebo naopak příliš nízké vlhkosti.

Snížená hlučnost

Nemusíte větrat otevřenými okny – užijete si ticho a klid uvnitř budovy.

Ušetříte za klimatizaci

Díky přídavnému chladícímu modulu můžete rekuperaci využívat k chlazení budovy, nemusí tedy pořizovat klimatizaci a pro distribuci ochlazeného vzduchu využijete již hotové rekuperační rozvody.

Ušetříte s dotací

Z dotačního titulu Nová zelená úsporám můžete na pořízení rekuperace získat dotaci až do výše 100 000 Kč (novostavba nebo revitalizace stávající budovy).

O vše se postaráme

Kompletní projektová dokumentace

Naše společnost se postará o kompletní projektovou dokumentaci vytvořenou na míru Vaší budově, instalaci rozvodů uvnitř budovy v průběhu stavby, i o následnou instalaci a správné nastavení funkcí rekuperační jednotky pro její optimální chod a v neposlední řadě o vyřízení dotace z titulu NZÚ.

Flexibilní možnosti instalace

Našim zákazníkům nabízíme i možnost instalace rozvodů svépomocí dle námi dodané projektové dokumentace. Zajistíme Vám rovněž potřebný materiál a později se postaráme o odbornou instalaci a správné nastavení rekuperační jednotky. Vy tak ušetříte za instalaci rozvodů a nepřijdete o plnou záruku na rekuperační jednotku.

Postup realizace

1. Obraťte se na nás

Můžete telefonicky, e-mailem nebo kontaktním formulářem.

2. Schůzka s technikem

Náš obchodně-technický specialista si s Vámi dohodne termín schůzky a projde s Vámi projektovou dokumentaci k Vaší novostavbě nebo revitalizaci stávající budovy.

3. Vypracování nabídky

Na základě poznatků ze schůzky a projektové dokumentace Vám vypracujeme individuální cenovou nabídku.

4. Podpis smlouvy a zálohová faktura

Po odsouhlasení cenové nabídky následuje podpis smlouvy a úhrada zálohové faktury.

5. Vypracování projektové dokumentace

Vypracujeme Vám projektovou dokumentaci pro správné umístění a dimenzi rozvodů rekuperace v jednotlivých místnostech, a dále pro správnou dimenzi a funkci rekuperační jednotky.

6. Montáž rozvodů a následná montáž samotné rekuperační jednotky

Pokud se nerozhodnete pro montáž svépomocí, naši montážní technici provedou montáž rekuperační jednotky, připojení ke zdroji elektrické energie, připojení k otvorům pro čerstvý a odpadní vzduch a systém zaregulují na míru potřebám Vašeho domu.

7. Vypracování podkladů žádost o dotaci NZÚ

Vytvoříme odborný posudek, připojíme projektovou dokumentaci viz. bod č. 5 a podáme za Vás žádost o dotaci NZÚ.

8. Obdržení dotace

Po montáži zašleme veškerou dokumentaci na Státní fond životního prostředí a Vám bude proplacena dotace na účet (délka procesu závisí na vytíženosti daného úřadu).

Ušetřete s dotací!

Jaké jsou podmínky pro získání dotace na rekuperaci?

Nová zelená úsporám je dotační program Ministerstva životního prostředí České republiky. Jeho cílem je podpořit úspory energie a využití obnovitelných zdrojů v bytových a rodinných domech. Zvažujete-li pořízení rekuperace, může státní dotace významně snížit vaši vstupní investici až o polovinu. S cílem snížit energetickou náročnost budov stát poskytuje dotace na centrální i decentrální systému řízeného větrání.

O dotaci mohou žádat vlastníci stávajících rodinných domů, řadově uspořádaných vymezených bytových jednotek (tzv. řadové domky) a příspěvkové organizace zřízené územními samosprávnými celky.

Vypracování podkladů pro získání dotace nechte na nás, o vše se postaráme.

Výše dotací pro oba typy systému řízeného větrání

Typ zdrojeVýše podpory
[Kč/dům]
Centrální systém řízeného větrání se ZZT100.000,-
Decentrální systém řízeného větrání se ZZT75.000,-

Je Vaše prasátko po zimě pohublé?

Žádný problém! Náš obchodní partner, Moravské hypoteční centrum s.r.o, s licencí od ČNB Vám zajistí bankovní i nebankovní financování Vašeho projektu. Více informací zde →

Námi dodávané a instalované rekuperační jednotky

Jablotron

Rekuperační jednotka JABLOTRON FUTURA – ryze český výrobek renomovaného českého výrobce. Jednotka, která dokonale vyhoví veškerým Vašim potřebám a představám o tom, co by rekuperace měla umět.

Autonomní chod, jednoduché ovládání, zónové větrání, rozsáhlá základní výbava, vnitřní komfort bez přesoušení, nejnižší spotřeba energie v mrazech, modul CoolBreeze. To je jen základní výčet hlavních výhod této jednotky.

Autonomní chod
Intenzitu větrání si jednotka reguluje sama prostřednictvím CO2 senzorů (tím šetří energii) a dále si sama hlídá míru zanesení svých filtrů a upozorní Vás na potřebu jejich výměny.

Jednoduché ovládání
Jednotku můžete ovládat prostřednictvím nástěnného ovladače (obsahujícího rovněž senzor CO2) a nebo mobilní aplikace MyJABLOTRON odkudkoli.

Zónové větrání
Zónová regulace jednotce umožňuje větrat pouze tam, kde je to aktuálně potřeba a pouze tolik, kolik je potřeba. Tím jednotka šetří svůj výkon a spotřebovanou energii.

Rozsáhlá základní výbava
V ceně jednotky naleznete bohatou základní výbavu, za kterou byste si u jiných výrobců připláceli (entalpický výměník, nástěnný ovladač, CO2 senzor, senzor vlhkosti, možnost ovládání přes aplikaci, připojení na cloud server, doživotní aktualizace firmwaru jednotky…).

Vnitřní komfort
Jednotka díky entalpickému výměníku zajistí optimální vlhkost (vzduch tedy nebude ani příliš vlhký, ani přesušený).

Spotřeba energie
Jednotka se může pyšnit nejnižší spotřebou, což poznáte zejména v silných mrazech (provozní rozsah bez předehřevu od -19°C do +45°C)

CoolBreeze
Modul se skládá z klimatizace s tepelným čerpadlem a výměníku umístěného v rekuperační jednotce. Modul tak zajišťuje chlazení nebo ohřívání přiváděného vzduchu.

Modul CoolBreeze ve spojení s rekuperační jednotkou FUTURA Vám tak v letních měsících zajistí ochlazení a odvlhčení přiváděného vzduchu, čímž docílíte příjemného klima uvnitř budovy bez nutnosti dodatečné instalace klimatizace. Naopak v zimních měsících CoolBreeze modul dokáže pokrýt 50-70% spotřeby tepla v budově za velmi nízké spotřeby energie. Jedná se tak o ideální bivalentní zdroj vytápění.

Orcon

Rekuperační jednotka ORCON MAXOMFORT je výrobek renomované nizozemské značky, které se z rodinné firmy postupem času etablovala na jednoho z největších dodavatelů rekuperačních jednotek.

Jednotka je dodávaná ve dvou výkonnostních variantách, a sice HRC-350 MaxComfort s průtokem vzduchu 400m3 a přípojkou potrubí o průměru 160mm a HRC-450 MaxComfort s průtokem vzduchu 500m3 a přípojkou potrubí o průměru 180mm.

Snadná instalace a jednoduchá montáž, osm různých variant připojení, možnost připojení jednotky oboustranně, snadná údržba, vyměnitelné moduly, automatické vyvažování, modulační 100% bypass. To jsou ve zkratce hlavní přednosti těchto rekuperačních jednotek.

Systém potrubí OCTOPUS

Systém OCTOPUS představuje komplexní řešení vzduchotechnických rozvodů pro rekuperace, sestavený z tepelně a zvukově izolovaných rozvodů potrubí, rozdělovačů, distribučních boxů, tvarovek, vyústků, tlumičů hluku a dalších komponent.

Je vyroben s antibakteriální a antistatickou úpravou, umožňuje následnou inspekci a čištění, splňuje všechny hygienické normy a předpisy a je certifikován v TÜV SÜD.

Na základě Vámi dodaných podkladů vytvoříme projektovou dokumentaci pro instalaci nejen správné rekuperační jednotky, ale i dimenzi a umístění vzduchotechnických rozvodů.

Máte zájem o bezplatnou konzultaci?

Stačí vyplnit následující formulář

Rekuperace

Budeme rádi, pokud nám rovnou zašlete plány, půdorys nebo kompletní projekt domu. Pro realizaci nabídky rekuperace je to nezbytné a ušetříte tak sami sobě čas.

Poptat online